Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-65

Ο Παναθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να πάρει και τη νίκη από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, σε έναν αγώνα που σφραγίστηκε από το τελικό 68-65, στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του Top16 της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, μετά τα πρώτα νευρικά και για τις δύο ομάδες λεπτά της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν 6-0 (3'41'') και 10-3 (5'23''), με τον Παναθηναϊκό να ευστοχεί για πρώτη φορά στην αναμέτρηση πίσω από τα 6μ75 με τον Αντώνη Φώτση (6-3, 4'30''). Ο Μάικ Μπατίστ ήταν αυτός που πήρε επιθέσεις, οδήγησε στην ισοφάριση (10-10, 7'45'') και έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους "πράσινους" (10-12, 8'10''). Το "τριφύλλι" χρησιμοποίησε ένα 10-0 για να φτάσει από το 10-3 (5'23'') στο 10-13 (8'48''). Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με τρίποντο στη λήξη της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε το 12-16. Και ο Μάικ Μπράμος οδήγησε τη διαφορά στο +7 με ένα ακόμη εύστοχο τρίποντο από τη γωνία (12-19, 10'20'').

Η αντεπίθεση ήρθε κυρίως μέσα από τις προσπάθειες επιθετικά και αμυντικά των "ψηλών", με τη διαφορά να μειώνεται στους τέσσερις πόντους (17-21, 12'15''), αλλά τον Παναθηναϊκό να είναι εκεί για να απαντήσει μία ακόμη φορά με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, αλλά και τους Ράιτ - Κάρι, δίνοντας για πρώτη φορά στη διαφορά διψήφια τιμή (19-29, 15'). Ο Ματ Λοτζέσκι εκμεταλλεύτηκε δύο ασίστ για να βοηθήσει την ομάδα του πλησιάσει (23-29, 16'20'') και λίγο αργότερα στους πέντε πόντους (26-31, 18'). Ο Μαυροκεφαλίδης είχε πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και την κρατούσε γερά στα χέρια του, οδηγώντας στο 26-35 (19'). Ο Αντώνης Φώτσης ήταν αυτός που έστειλε τη διαφορά στους 11 πόντους (26-37, 19'47'') με τον Στράτο Περπέρογλου να μειώνει με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου στους 8 (29-37).

Ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν ο πρωταγωνιστής επιθετικά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οδήγησε στο +12 (29-41, 23'50''). Τα άσχημα νέα για τον Παναθηναϊκό ήρθαν από το τρίτο φάουλ του Στεφάν Λάσμε (23'30''). Οι "πράσινοι" έδειχναν να χάνουν το ρυθμό τους στα επόμενα λεπτά, παράλληλα οι γηπεδούχοι βρήκαν εύστοχα μακρινά σουτ που τους είχαν λείψει στο πρώτο μισό (3/13) με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν και να προσπεράσουν (42-41, 28') με ένα επιμέρους 13-0. Οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν να συμβαδίζουν στην αναμέτρηση, με τον Μαυροκεφαλίδη να αναλαμβάνει και πάλι να "ξεκολλήσει" τον Παναθηναϊκό, διαμορφώνοντας είτε με σουτ, είτε από τη γραμμή το 46-48 που σφράγισε την τρίτη περίοδο.

Oι "πράσινοι" πήραν και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας ως το +8 με "γκολ φάουλ" του Τζέιμς Γκιστ (46-54, 31'27''). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν, μείωναν (50-54, 33'), αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβαζε και πάλι το δείκτη της διαφοράς (50-58 στο 33'50'', 53-60 στο 35'45''), για να φτάσει στο 56-62 (36'04'') με 2/2 βολές του Διαμαντίδη, που ήταν και οι πρώτοι πόντοι του αρχηγού στον αγώνα. Η ισοφάριση ήρθε μέσα από δύο εύστοχα τρίποντα του Κώστα Σλούκα (63-63, 39'). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης κάρφωσε για το 65-65 με 4''7 για τη λήξη, με την απάντηση να έρχεται με σουτ τριών πόντων για το 68-65 με 1'' για τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε αυτό τον ελάχιστο χρόνο που απέμεινε με τον αγώνα να σφραγίζεται με το τελικό 68-65.

Διαιτητές: ΛαΜόνικα (Ιταλία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Λοτερμόσερ (Γερμανία)

Δεκάλεπτα: 12-16, 29-37, 46-48, 68-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 12, Σπανούλης 9, Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 5, Σλούκας 12, Κόλινς, Σίμονς, Μάντζαρης 11, Λοτζέσκι 7

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 3, Κάρι 10, Μπατίστ 4, Φώτσης 5, Ούκιτς 6, Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 6, Ματσιούλις 4, Ράιτ 8