Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 73-72

Ο Παναθηναϊκός εκπλήρωσε το στόχο του! Ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 με το 73-72 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην παράταση στο ΟΑΚΑ και πλέον έχει θέσει τον επόμενο στόχο του: Μια νίκη στη Ρωσία για να φτάσει ως το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας!

O Παναθηναϊκός έδειξε να κάνει το ιδανικό ξεκίνημα. Μετά το 0-2 (0'40'') και 2-4 (1'30'') της ΤΣΣΚΑ Μόσχας οι "πράσινοι" πήραν τα ηνία με τον Γιόνας Ματσιούλις να πρωταγωνιστεί και τους Στεφάν Λάσμε - Αντώνη Φώτση να βοηθούν. Η διαφορά έφτασε στους 7 (13-6 , 5'45'') και αργότερα στους 9 πόντους (19-10, 8'), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 21-15. Οι Ρώσοι με ένα γρήγορο 6-0, έφεραν τον αγώνα στα ίσια, βρίσκοντας ελεύθερα σουτ και πιέζοντας ακόμη περισσότερο στην άμυνα. Ένα "γκολ φάουλ" του Γκιστ διαμόρφωσε το 24-21 (12'), οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και πάλι στον έναν πόντο (24-23, 12'10''). Οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν και να εναλλάσσουν το προβάδισμα, πριν στο 18' με ένα ξέσπασμα οι Ρώσοι φτάσουν στο +6 (32-38, 18"). Ο Παναθηναϊκός επέμεινε και επέστρεψε με τους Μαυροκεφαλίδη και Γκιστ που μείωσε στον 1 πόντο και πάλι (37-38). Τα άσχημα νέα ήταν και πάλι τα φάουλ για τον Παναθηναϊκό και ειδικά του Γιόνας Ματσιούλις, τον οποίο οι διαιτητές είχαν χρεώσει με 3 φάουλ ως το 18'.

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ανήκαν στους Ρώσους (37-43, 22'10''), αλλά δύο τρίποντα, από τον Διαμαντίδη και τον Ματσιούλις άλλαξαν τη ροή του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (43-43, 23'20'') και ο Λάσμε με γκολ φάουλ οδήγησε στο 46-43 (24'20''). Οι Ρώσοι προηγήθηκαν και πάλι (46-47, 25'45''), αλλά οι "πράσινοι" πήραν τα ηνία για να οδηγήσουν στο 51-47 (27'30'') και από εκεί μετά το 51-51 (31'10'') στο 59-51 (33'30'') και λίγο αργότερα στο 63-54 (36'50''). Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να κρατά στα χέρια του το παιχνίδι, ακόμη και όταν ο Γουίμς με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 63-60 (38'20'). Οι Ρώσοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο (63-62) πάλι με τον Γουίμς. Ο Μπράμος αστόχησε, ο Ούκιτς ήταν εκεί για να μαζέψει το επιθετικό ριμπάουντ... Του έγινε φάουλ, είχε 1/2 βολές (64-62), αλλά η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε με τον Φριντζόν τα 3'' που απέμεναν για να ισοφαρίσει σε 64-64 και να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός πήρε πρώτος το προβάδισμα στο έξτρα πεντάλεπτο (66-64). Οι Ρώσοι απάντησαν (64-67) και μετά από μια μικρή παρένθεση (68-67), πήραν και πάλι τα ηνία (68-71). Ο Φώτσης ισοφάρισε (71-71), ο Δημήτρης Διαμαντίδης έδωσε το προβάδισμα με 2/2 ελεύθερεςβολές (73-71) με 40'' να υπολείπονται. Ο Γουίμς κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε μία βολή, διαμόρφωσε το 73-72, που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης!

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Σαχίν (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-38, 51-48, 64-64 (κα), 73-72

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 8, Ούκιτς 3 (4α), Λάσμε 14 (5ρ), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 7 (3κλ, 6α), Γκιστ 12, Ματσιούλις 15 (5ρ), Ράιτ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοφ 15, Φρίντζον 8, Τζάκσον 9, Πάργκο 5, Κρστιτς 1, Γουίμς 14, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 11, Χριάπα 2, Χάινς 2