Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 92-58

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση επικρατώντας με 92-58 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Οι Παππάς, Γιάνκοβιτς, Σλότερ και Γκιστ σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ ο Μποχωρίδης είχε διψήφιο αριθμό ασίστ (13)!

Οι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2' ξέφυγαν με 7-0, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-11. Η εικόνα του αγώνα ήταν ανάλογη και στη δεύτερη περίοδο με τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο και στο 15' να προηγούνται με 34-17. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και στο 19' έφτασε τους 28 πόντους (49-21), πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ στο 54-24.

Οι "πράσινοι" συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στην τρίτη περίοδο και στα μέσα της πήραν προβάδισμα 34 πόντων (68-34 στο 25'), ενώ στο 30' η διαφορά έπεσε ξανά στους 30 (74-44). Στο 35' ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 37 πόντους διαφορά (88-51), ενώ ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 92-58.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 54-24, 74-44, 92-58

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 16(2), Μποχωρίδης 9(3), Γιάνκοβιτς 16(4), Φώτσης 3, Παππάς 18(4), Μαυροκεφαλίδης 1, Διαμαντίδης 1, Γκιστ 15(1), Μπατίστα 6, Μπλουμς 5(1), Ράιτ 2

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 8(1), Κάιλς 8(2), Σάκοτα 12(1), Κασσελάκης 5, Πολυτάρχου 4, Παπαδιονυσίου, Ράιτ, Καμπερίδης 2, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 9, Μιλόσεβιτς 2, Γκουντριτζ 8