Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 78-69

Στο τριακοσιοστό παιχνίδι του στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 78-69 από τη Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Εστέμπαν Μπατίστα με 14 πόντους.

Απολύτως ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 5' ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-10 στο 5', ενώ η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (18-18). Το "τριφύλλι" ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο δεκάλεπτο και στο 14' προσπέρασε με 30-28, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 15-3 και πήραν διψήφια διαφορά πόντων (43-33), πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 47-38.

Στο 23' η διαφορά έφτασε στο +13 υπέρ της Μπαρτσελόνα (55-42), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 64-56. Οι "πράσινοι" βασιζόμενοι στην άμυνά τους κατάφεραν να μειώσουν σε 67-62 στο 34', όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο λόγω της αστοχίας τους έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (2/20). Η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά διψήφια διαφορά πόντων στο 37' (72-62) και έφτασε στην κατάκτηση της νίκης με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-38, 64-56, 78-69

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 9, Χουέρτας 8 (2), Αμπρίνες 1, Ναβάρο 12 (2), Σατοράνσκι 6, Τόμας 2, Όλεσον 12 (2), Λάμπε 12 (2), Τόμιτς 16.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 6, Φώτσης 5 (1), Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 9, Μπατίστα 14, Μπλουμς 4 (1).

• Ο Έι Τζέι Σλότερ αγωνίστηκε με δεμένο τον αντίχειρα του δεξιού του χεριού καθώς τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση.