Τουρόβ-Παναθηναϊκός 69-79

Την τέταρτη νίκη του έπειτα από έξι αγώνες στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας πέτυχε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 79-69 της Τουρόβ στην Πολωνία. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους πραγματοποιώντας ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση.

Η Τουρόβ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και στο 6’ προηγήθηκε με 13-8. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 12-0 και στο 8’ προσπέρασε με 20-13, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 25-22 υπέρ των «πράσινων». Το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και στο 15’ πήρε διψήφια διαφορά πόντων (24-35), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 44-33.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο να διατηρούν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (40-50 στο 25’, 47-60 στο 29’ και 51-61 στο 30’) και κατά συνέπεια τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο 34’ η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού έφτασε στους 23 πόντους (78-55) και κάπου εκεί όλα είχαν κριθεί. Τα υπόλοιπα έξι λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου (69-79).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 33-44, 51-61, 69-79

Τουρόβ (Ραΐκοβιτς): Κόλλινς 6, Κιούλιγκ 11, Κιλίνσκι 8(1), Κάρολακ 5(1), Γιάραμαζ, Ντίλεβιτζ, Μολντοβεάνου 5(1), Νίκολιτς 6, Τέιλορ 13, Ράιτ 13(1), Ζιγκεράνοβιτς 2

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ, Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 6, Παππάς 14(1), Μαυροκεφαλίδης 21(1), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 16(3), Μπατίστα 4, Μπλουμς 6(2), Ράιτ 5