Μπρόζε Μπάσκετς-Παναθηναϊκός 79-76

Στο νήμα κρίθηκε η αναμέτρηση της Μπρόζε Μπάσκετς με τον Παναθηναϊκό με τους Γερμανούς να παίρνουν τελικά τη νίκη με 79-76, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς ότι είχαν το έξτρα κίνητρο παίζοντας απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης, αλλά και αποφασισμένοι σε ένα κατάμεστο γήπεδο. Ήταν αυτοί που πήραν και πρώτοι το προβάδισμα στην αναμέτρηση, φτάνοντας σχετικά γρήγορα στο +5 (7-2 στο 3’, 9-4 στο 5’50’’). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, προηγήθηκε στο δεκάλεπτο (16-19) και συνέχισε με σύμμαχο και τα μακρινά σουτ για να φτάσει ως το +9 (22-31, 14’06’’). Ήταν το διάστημα στο οποίο ήταν πιο αποτελεσματικός στην άμυνα, βρίσκοντας και αρκετά ελεύθερα σουτ, μέσα από τη σωστή κυκλοφορία της μπάλας. Η Μπρόζε Μπάσκετς μείωσε σταδιακά, έφτασε στη μικρότερη δυνατή απόσταση (37-38, 19’02’’), με το ημίχρονο να κλείνει 37-40.

Η εικόνα του παιχνιδιού έδειξε να αλλάζει στο δεύτερο μισό. Οι Γερμανοί βρήκαν εύστοχα σουτ, κάποια ελεύθερα, αλλά αρκετά από αυτά και πάνω σε άμυνα. Προηγήθηκαν 43-40 (21’49’’), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με τον Άλεκς Μάριτς να βοηθά (49-52, 26’37’’). Οι «πράσινοι» έφτασαν και στο +6 (53-59, 28’20’’), αλλά και πάλι ο Φλέμινγκ είδε τους παίκτες του να παλεύουν και να κατεβάζουν τη διαφορά στον έναν πόντο (60-59) με την ολοκλήρωση και του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα. Η ομάδα της Μπάμπεργκ έφτασε στο +7 (66-59, 31’55’’), ο Παναθηναϊκός σημείωσε τους δικούς του πρώτους πόντους στο 32’26’’ (66-62) με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη. Η εικόνα στα τελευταία λεπτά ήταν η ίδια με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν, τους «πράσινους» να πλησιάζουν, αλλά να μην μπορούν να φτάσουν την Μπρόζε Μπάσκετς, η οποία είχε πιστέψει πια στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετές ευκαιρίες να φτάσει στη νίκη, αλλά είχε συνολικά πέντε άστοχα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο. Πλησίασε στον έναν πόντο (77-76) με 2’’ να υπολείπονται, εξάντλησε κάθε πιθανότητα να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά τελικά δύο βολές του Τζένκινς με 1’’ να απομένει, σφράγισαν τη νίκη για τους Γερμανούς, οι οποίοι την πανηγύρισαν δεόντως στο παρκέ.

Διαιτητές: Γιούνγκενμπραντ (Φινλανδία), Σαχίν (Τουρκία), Λάτισεβς (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 16-19, 37-40, 60-59, 79-76

Μπρόζε Μπάσκετς (Φλέμινγκ): Σούπουτ 19, Τάντα, Τζένκινς 13, Πλέις 9, Ρόμπερτς 7, Γιάκομπσεν 10, Τάκερ 8, Γκαβέλ 8, Σλότερ 5

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 7, Μπατίστ, Λόγκαν 3, Σάτο 11, Διαμαντίδης 16, Βουγιούκας 8, Καλάθης Ν. 11, Σμιθ 7, Καϊμακόγλου 13