Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός 66-64

O Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 66-64 από την Αρμάνι Μιλάνο στο Παλαντέζιο σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και θα τερματίσει στην τρίτη θέση του ομίλου του. Οι Σλότερ, Μπλουμς και Διαμαντίδης είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον τελευταίο να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ (12 πόντοι-11 ριμπάουντ). Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» είχε 0/2 βολές 7 δέκατα πριν το φινάλε χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Μεγάλη βάση στην άμυνά τους έδωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 5’ το σκορ ήταν 8-4 υπέρ της Αρμάνι Μιλάνο, ενώ στο 10’ οι Ιταλοί προηγούνταν με 18-11. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 18-17 στο 12’, όμως η Αρμάνι ξέφυγε με 30-21 στο 17’, πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ στο 32-28.

Με την έναρξη της επανάληψης το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά στο σκορ με 33-32, ενώ στο 14’ συνέχισε να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα με 36-34. Στο 26’ οι Ιταλοί ξέφυγαν 44-38, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 8-1 και προσπέρασε με 46-45 στο 27’, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Αρμάνι στο +1 (52-51).

Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει διαφορά έξι πόντων στο 36’ (62-56), με τον Παναθηναϊκό να τη «ροκανίζει» και να μειώνει σε 65-64 στο 38’, αλλά να μην αποφεύγει την τέταρτη ήττα του στη διοργάνωση (66-64).

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 32-28, 52-51, 66-64

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 7(1), Μπρουκς 6, Τζεντίλε 9, Τσερέλα 2, Μέλι 4(1), Μίτσαμ, Κλέιζα 2, Τζέιμς 4, Χάκετ 21(3), Σάμιουελς 8, Μος 3(1).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 17(3), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 6(2), Παππάς, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 12(2τριπ., 11ριμπ.), Γκιστ 8, Μπατίστα 4, Μπλουμς 13(4), Ράιτ 2.