Απόλλων Πατρών-Παναθηναϊκός 71-77

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 77-71 του Απόλλωνα στην Πάτρα. Πρώτος σκόρερ για τους "πράσινους" αναδείχθηκε ο Έι Τζέι Σλότερ με 19 πόντους, με τον Εστέμπαν Μπατίστα να προσθέτει 18 και τον Δημήτρη Διαμαντίδη να έχει 15 πόντους και 7 ασίστ.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 6’ προηγήθηκε με 14-11. Οι "πράσινοι" βελτίωσαν την απόδοσή τους και ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (19-22).

Η δεύτερη περίοδος δεν εξελίχθηκε καλά για τον Παναθηναϊκό, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 17’ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (42-31), ενώ στο 19’ έφτασε στους 14 πόντους (49-35) πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 49-37.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 13-0 κατάφεραν να προσπεράσουν με 50-49 στο 23’. Ο Απόλλωνας πέτυχε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 59-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας. Στο 36’ κατάφερε να ξεφύγει με +6 (69-63) και στο 37’ με +8 (66-74). Τελικά, οι "πράσινο" ήταν αυτοί που αναδείχθηκαν νικητές του αγώνα επικρατώντας του Απόλλωνα με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 49-37, 59-57, 71-77

Απόλλωνας (Βετούλας): Σκορδίλης 7, Αργυρόπουλος 4, Καλογουεί 13(1), Πεν 6(2), Φιτζπάτρικ 23(3), Αντωνάκης 2, Ελ Αμίν 13(1), Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας, Κασπίρης, Γεωργαλής 3(1)

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4, Σλότερ 19(2), Φώτσης, Νέλσον, Παππάς 5(1), Διαμαντίδης 15(3), Γκιστ 14(1), Μπατίστα 18, Μπλουμς 2.