Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός 83-65

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 83-65 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στo Barclaycard Center στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Top-16 της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Εστέμπαν Μπατίστα με 15 πόντους, ενώ ο Έι Τζέι Σλότερ πρόσθεσε ακόμη 12.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τη Ρεάλ να προηγείται με 8-5 στο 5’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 9’ να ξεφύγουν με +6 (15-9) όση ήταν και η διαφορά της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ισπανική ομάδα κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων (36-26 στο 18’) ενώ στα ίδια επίπεδα παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου (39-29).

Στο 22’ η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (44-31), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 11-2 και μείωσε σε 46-42 στο 25’. Ακολούθησε, όμως, ένα «νεκρό» δίλεπτο διάστημα με αποτέλεσμα η Ρεάλ να τρέξει ένα επιμέρους 8-0 για το 54-42 του 27’. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +14 (60-46) στο 29’, πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου με 60-48.

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε και δεν εξελίχθηκε καλά για το «τριφύλλι». Στο 35’ η Ρεάλ ξέφυγε με +22 (74-52) και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-29, 60-48, 83-65

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 2, Φερνάντεθ 15 (1), Νοτσιόνι 9 (2), Καμπάτζο, Ματσιούλις, Ρέγες 18, Ροντρίγκεθ 10, Αγιόν, Κάρολ 8 (2), Γιουλ 14 (4), Μπουρούσης 2, Σλότερ 5