ΑΕΝΚ-Παναθηναϊκός 66-72

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Α1 ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 72-66 της ΑΕΝΚ στο Ζηρίνειο. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Εστέμπαν Μπατίστ με 24 πόντους, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι έχοντας τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ. Στο 2’ προηγήθηκε με 6-0 ενώ στο 7’ η διαφορά υπέρ του «τριφυλλιού» έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (10-20), πριν την ολοκλήρωση του δεκάλεπτου με 22-16.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ΑΕΝΚ μείωσε σε 28-23 (14’) και στο 17’ η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους (28-31). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 34-30.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 36-36 στο 22’ και στη συνέχεια να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 39-38 στο 23’. Το «τριφύλλι» βελτίωσε την απόδοσή του στη συνέχεια και με ένα σερί 5-0 προσπέρασε ξανά με 43-39, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 54-49.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό καθώς με ένα επιμέρους 7-0 κατάφερε να ξεφύγει με 12 πόντους διαφορά (49-61) στο 32’, ενώ στο 33’ έφτασε να προηγείται ακόμη και με 14 πόντους (50-64).

Ακολούθησε ένα σερί 13-1 της ΑΕΝΚ, η οποία 2,5 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα μείωσε σε 66-63. Στο 39’ οι «πράσινοι» έκαναν το 72-66, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-34, 49-54, 66-72

ΑΕΝΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν, Σάιλας 23 (2), Λιακόπουλος 19 (2), Πόποβιτς 2, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 12, Ψαθάς 2, Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 3 (1), Βασιλόπουλος 3 (1).

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 5 (1), Φώτσης 10 (2), Νέλσον 6, Παππάς 6 (2), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 24, Μπλουμς 3 (1).