ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 68-71

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός καθώς στον ημιτελικό της διοργάνωσης επικράτησε του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας με 71-68. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα χαρίζοντας στην ομάδα τη νίκη-πρόκριση.

Στα πρώτα λεπτά το ματς ήταν "κλειστό" με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Στο 5' ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-4, στο 7' πέτυχε να ξεφύγει με νταμπλ σκορ (12-6) ενώ στο 8' έγινε το 13-6. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους "πράσινους" να προηγούνται με 17-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το "τριφύλλι" να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα. Στο 18' η διαφορά ήταν στο +8 (29-28), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 33-27 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Με την έναρξη της επανάληψης οι "πράσινοι" ξέφυγαν με +11 (27-38 στο 22'), με τον ΠΑΟΚ να απαντά με ένα σερί 6-0 για το 38-33 στο 23'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 43-39 στο 27' και σε 47-44 στο 29', ομως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 50-44 για το "τριφύλλι".

Στο 31' ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 50-48, ενώ στο 33' οι "πράσινοι" επανήλθαν στο +6 (48-54). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πέτυχε με ένα ξέσπασμα να ξαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (52-64 στο 35'). Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια (68-68), όμως ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο στην εκπνοή χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στον Παναθηναϊκό (68-71).

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 27-33, 44-50, 68-71

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 18, Λιάπης, Χαριτόπουλος 9, Κάρτερ 5 (1), Σαλούστρος 4, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Όντουμ 9, Βον 2, Σιναντίνοβιτς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Μπλουμς 1, Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 12 (1), Γιάνκοβιτς 13 (2), Φώτσης 3 (1), Νέλσον, Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 8 (1), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 11.