Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός 73-70

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 73-70 από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ σε αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου του Top-16 της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιοτς με 16 πόντους, ενώ ο Νίκος Παππάς προσέθεσε ακόμη 15.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 8-8 στο 5’. Η Μακάμπι προσπέρασε με 14-8 στο 7’, όμως το «τριφύλλι» απάντησε με ένα σερί 8-0 στο επόμενο λεπτό για το 16-14. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 22-17.

Η Μακάμπι ξέφυγε με 26-17 στο 11’, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 32-27 στο 16’, αλλά η ισραηλινή ομάδα κατάφερε να στείλει τη διαφορά στο +11 (38-27 στο 18’), πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με 38-30.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά στην επανάληψη, στο 22’ μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (41-38) και στο 24’ στους δύο (43-41). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-52 υπέρ της Μακάμπι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Το «τριφύλλι» πλησίασε δύο φορές στον πόντο (59-58 στο 34’, 64-63 στο 36’) αλλά δεν κατάφερε φτάσει στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκάι Γκούντες): Πάργκο 16 (1), Χέινς 2, Σμιθ 7 (1), Ραντλ 6, Λίνχαρντ 4, Τάιους 10, Κοέν 8 (1), Οχαγιόν 10 (2), Αλεξάντερ 10.

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 16 (4), Φώτσης 8 (2), Παππά 15 (2), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 12, Μπατίστα 2, Μπλουμς, Λαουάλ