Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 77-81

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 81-77 από τη Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική του Top-16 της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους "πράσινους" αναδείχθηκε ο Εστέμπαν Μπατίστα με 16 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ προσέθεσε ακόμη 14.

Το "τριφύλλι" ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και στο 3' προηγήθηκε με 7-1, ενώ στο 7' η διαφορά έφτασε στο +7 (18-11), πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με το υπέρ του 21-16. Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και στο 13' πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-23. Οι "πράσινοι" ξαναπήραν τα ηνία (29-28 στο 16'), αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν εκ νέου με 40-31 στο 19'! Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ με 42-32!

Το "τριφύλλι" αντεπιτέθηκε στην τρίτη περίοδο. Από το 23' όταν και το σκορ ήταν 49-39 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, έτρεξε ένα σερί 8-0 για το 49-47 του 27'. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Μπαρτσελόνα να προηγείται με 57-52. Η ισπανική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου και στο 37' να προηγηθεί με 75-67. Με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 75-73 1,5 λεπτό πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Πλέον, στο Top-16 οι "πράσινοι" μετρούν 5 νίκες και 4 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-42, 52-57, 77-81

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 9 (3), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 9, Νέλσον 7, Παππάς 6, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 12 (3), Γκιστ 14 (2), Μπατίστα 16, Μπλουμς, Λαουάλ 4

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 21, Χουέρτας 2, Αμπρίνες 9 (1), Ναβάρο 17 (3), Σατοράνσκι 7, Πλάις 15, Τόμας 2, Όλεσον, Νάχμπαρ, Τόμιτς 8