Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 46-79

Ανεβάζοντας… στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα 79-46 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη φτάνοντας τις 20 νίκες έπειτα από 22 αναμετρήσεις στο ελληνικό πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Έι Τζέι Σλότερ με 18 πόντους, ενώ ο Εστέμπαν Μπατίστα είχε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-5 στο 3’, με τους «πράσινους» να τους προσπερνούν με 11-7 στο 6’ και τον Πανιώνιο να παίρνει ξανά στο προβάδισμα έπειτα από ένα σερί 5-0 (12-11 στο 8’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ (14-14).

Στο 15’ ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 25-20 ενώ στο 17’ ξέφυγε με οκτώ πόντους διαφορά (28-20). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 12-3 και στο 19’ ισοφάρισε σε 32-32, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 34-34.

Με την έναρξη της επανάληψης οι «πράσινοι» βελτίωσαν την απόδοσή τους και στο 23’ ξέφυγαν για πρώτη φορά με πέντε πόντους διαφορά (36-41). Ο Πανιώνιος έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει και έτσι στο 26’ το «τριφύλλι» πήρε διψήφια διαφορά πόντων (52-41). Ως τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά 21 πόντων (41-62) «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίκτες που είχε στη διάθεσή του και το «τριφύλλι» να φτάνει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 79-46.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-34, 41-62, 46-79

Πανιώνιος (Κρις Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 6 (2), Πετρόπουλος, Βεργίνης 5 (1), Στρναντ 2, Οικονομόπουλος, Μπιλλής, Σταμάτης 1, Ασελίν 2, Κόλεμαν 21, Κορόλεφ 5, Ταμπς 4, Διαμαντόπουλος

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 18 (3), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 10 (2), Νέλσον 1, Παππάς 12 (2), Διαμαντίδης 9 (3), Γκιστ 2, Μπατίστα 14, Λούντζης 3 (1), Λαουάλ 6