Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-85

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 86-85 της ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ στο τρίτο ματς της σειράς των Playoffs της Euroleague μειώνοντας σε 2-1 νίκες. Η σειρά οδηγείται έτσι σε τέταρτο ματς, το οποίο θα λάβει χώρα στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Τετάρτης (22/4, 21.45). Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» αναδείχθηκε ο Νίκος Παππάς με 25 πόντους, ενώ ο Αντώνης Φώτσης προσέθεσε άλλους 12 και ο Τζέιμς Γκιστ ακόμη 11. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε 15 πόντους με τους οποίους μπήκε στην πρώτη δεκάδα των σκόρερ της Euroleague (έχει 2298 πόντους)!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα 5-0, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ «απάντησε» με ένα σερί 12-0 για το 12-5 του 6’. Στο 8’ η διαφορά έφτασε στους εννέα πόντους (11-20), πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με 20-14.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 7-0 πήραν το προβάδισμα στο σκορ (21-20 στο 12’). Η ρωσική ομάδα αντέδρασε και πάλι άμεσα και με ένα δικό της σερί 11-0 ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (21-31 στο 16’). Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν το έβαλε κάτω και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ ισόπαλο (34-34).

Η εκκίνηση του «τριφυλλιού» στην επανάληψη ήταν εντυπωσιακή καθώς επισφραγίστηκε με ένα σερί 11-3 και του έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων (45-37 στο 22’). Στο 25’ η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 47-46, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-53).

Όπως στις τρεις πρώτες περιόδους του αγώνα έτσι και στην τέταρτη οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά και στο 33’ ξέφυγαν με 66-57. Στο 35’ ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά πόντων (71-61). Η ΤΣΣΚΑ μείωσε σε 71-65 στο 36’ αλλά και πάλι το «τριφύλλι» κατάφερε να επιστρέψει στο +9 (74-65 στο 37’). Το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα εξελίχθηκε σε «θρίλερ» το οποίο είχε… happy end για τον Παναθηναϊκό (86-85).

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 34-34, 56-53, 86-85

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 12 (4), Νέλσον 4, Παππάς 25 (5), Μαυροκεφαλίδης 8 (1), Διαμαντίδης 15 (2), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 2, Μπλουμς

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (3), Τεόντοσιτς 12 (2), Νίκολς, Τζάκσον, Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 24 (4), Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 3, Κριάπα 1, Χάινς 10, Κιριλένκο 11