Ηλυσιακός-Παναθηναϊκός 62-87

Ο Παναθηναϊκός πήρε την εκτός έδρας νίκη από τον Ηλυσιακό με το τελικό 62-87, για τη 18η αγωνιστική της BasketLeague ΟΠΑΠ.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε με δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε να βρει να ρυθμό, αλλά στο δεύτερο έκανε το δικό του παιχνίδι, ευστόχησε στα σουτ τριών πόντων, κέρδισε μάχες στην άμυνα και κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά.

Το πρώτο μισό του αγώνα, οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό. Και ο παίκτης που ξεχώρισε και έδωσε το σύνθημα ήταν ο Κώστας Τσαρτσαρής, ο οποίος έδειχνε ασταμάτητος και έτοιμος να εκμεταλλευτεί οποιοδήποτε μειονέκτημα της αντίπαλης άμυνας. Ο Ηλυσιακός από την άλλη προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί κάθε φάση, κοιτώντας κατά περιόδους τον Παναθηναϊκό στα μάτια (17-17 στο 10’35’’, 21-21 στο 13’20’’, 24-24 στο 14’). Το «τριφύλλι» ξέφυγε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας ως το +8 (27-35, 16’45’’), κλείνοντας το εικοσάλεπτο με την ίδια διαφορά (33-41).

Η επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο μισό του αγώνα είχε πράσινη υπογραφή. Ο Τσαρτσαρής συνέχισε, ο Σχορτσανίτης έδωσε λύσεις, ο Καπόνο βρήκε το στόχο, όλη η ομάδα βοήθησε, για να φτάσει στο +22 (40-62, 27’46’’) και να οδηγηθεί η διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της στο +28 (43-71, 30’40’’). Ο Αργύρης Πεδουλάκης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του με τον Χάρη Γιαννόπουλο να μπαίνει στο τελευταίο τετράλεπτο και στο ρυθμό του αγώνα, σημειώνοντας στο διάστημα που απέμενε 8 πόντους ως το τελικό 62-87 που διαμόρφωσε με εύστοχο τρίποντο ο Γιόνας Ματσιούλις.

*Ο Κώστας Τσαρτσαρής ισοφάρισε το ρεκόρ πόντων του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, φτάνοντας στους 20 πόντους, όσους είχε σημειώσει και το 2007 απέναντι στον Πανιώνιο.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Αφεντουλίδης, Παφίλης

Δεκάλεπτα: 15-17, 33-41, 43-68, 62-87

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Αράπης, Αναγκόνιε 8, Αποστολίδης 2, Χατζής 9, Σπανός 7, Αντωνάκης, Μόρισον 3, Κρέπι, Γκάρισον 7, Παραγιός 3, Στόνγκλιν 23

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 4, Μπράμος 1 (6 α), Ματσιούλις 12 (9ρ), Καπόνο 11, Λάσμε 12 (2κ), Τσαρτσαρής 20 (3κλ), Διαμαντίδης 6, Γκιστ 2, Μπανκς 8, Ξανθόπουλος 3, Γιαννόπουλος 8, Σκορδίλης