Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 83-58

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ του πρωταθλήματος, επικρατώντας άνετα (83-58) του ΠΑΟΚ στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ για το "τριφύλλι" ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους, ενώ από 12 προσέθεσαν οι Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς και Αντώνης Φώτσης, με τον τελευταίο να έχει και 11 ριμπάουντ. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (28/5, 18,30) στο ΟΑΚΑ παρουσία φιλάθλων (πατήστε ΕΔΩ για να δείτε λεπτομέρειες σχετικά με την προπώληση των εισιτηρίων).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 5’ προηγήθηκε με διαφορά έξι πόντων (14-8), με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την απόδοσή του και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο με 18-18. Οι "πράσινοι" κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων (25-20 στο 14’), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 16’ ισοφάρισαν σε 27-27, ενώ στο 18’ προηγήθηκαν με 35-32. Το "τριφύλλι" έκλεισε το ημίχρονο με ένα σερί 6-0 για το 38-35.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-35 στο 22’, αλλά ο ΠΑΟΚ "απάντησε" ξανά και με ένα επιμέρους 9-3 ισοφάρισε σε 45-45 στο 27’. Στο 29’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 53-45, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 55-49. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για το "τριφύλλι" καθώς με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (61-49 στο 31’). Στο 34’ η διαφορά έφτασε στο +19 (70-51), στο 35’ ανήλθε στο +24 (75-51), ενώ στο 37’ πήγε στο +27 (80-53)! Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στη νίκη με 83-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-35, 55-49, 83-58

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 8 (2), Σλότερ 11 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (2), Νέλσον 10, Μαυροκεφαλίδης 16, Μπλουμς 3 (1), Παπαγιάννης, Κούπερ 2, Μόργκαν 2

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 9 (1), Λάνγκφορντ 4, Λιάπης 3 (1), Κάρτερ 5, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 18 (2), Κόττας 3, Όντουμ 13 (1), Χαριτόπουλος, Σαλούστρος