Guangdong Tigers-Παναθηναϊκός 63-85

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο φιλικό του Παναθηναϊκού στην Κίνα στο πλαίσιο του Euroleague Basketball World Tour 2015, με τους «πράσινους» να επικρατούν άνετα με 85-63 των Guangdong Tigers στο Macau. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» αναδείχθηκε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 15 πόντους, ενώ ο Σάσα Πάβλοβιτς προσέθεσε ακόμη 13.

Οι παίκτες του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-13. Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να παίρνει ανοδική πορεία. Στο 18’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 41-27, ενώ στο επόμενο λεπτό έφτασαν στο +19 (48-29), πριν τη λήξη του ημιχρόνου με 48-30.

Στο 25’ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (37-59), ενώ στο 29’ έφτασε στο +26 (41-67). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 67-43 υπέρ του «τριφυλλιού» με τον Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να παραμένει σοβαρός και να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά. Στο 36’ ξέφυγε με 78-52 και στο 37’ με 82-54, πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης με 85-63.

Αύριο (1/10) η αποστολή του Παναθηναϊκού θα μεταβεί στη Guangzhou όπου και θα κάνει μια προπόνηση. Από εκεί θα αναχωρήσει την Παρασκευή (2/10) το πρωί για τη Μόσχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-48, 43-67, 63-85

Guangdong Tigers: Γκαο 13(1), Λι 10, Τσεν, Σάο 3, Ζι Χου 12(3), Χου, Ντονγκ 12, Ρεν 10(1), Ζι Χάο 3.

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 11, Πάβλοβιτς 13(1), Φώτσης 9, Διαμαντίδης 2, Γιάνκοβιτς 10(1), Παπαγιάννης 2, Ραντούλιτσα 15, Κούζμιτς 6, Φελντέιν 10, Καλάθης 7(1 τρ., 8ασ.), Λούντζης, Καλαϊτζάκης.

Ο Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Ήταν άλλο ένα νικηφόρο ματς στο ταξίδι μας στην Κίνα. Είχαμε κάποια λεπτά καλού μπάσκετ. Προσπαθούμε να βρεθούμε ως ομάδα καθώς ουσιαστικά είμαστε μόλις μία εβδομάδα μαζί. Γενικά, όμως νομίζω ότι παίξαμε καλά και σκληρά στην άμυνα. Αυτό θα είναι και το χαρακτηριστικό μας μέσα στη χρονιά. Στην επίθεση νομίζω πως αυτοί οι παίκτες που διαθέτουμε μπορούν να πάνε ψηλά το σκορ».

Όσο για τα πολλά ταξίδια που έχει ο Παναθηναϊκός, απάντησε ότι: «Είναι δύσκολο για εμάς το γεγονός ότι ταξιδεύουμε συνεχώς και δεν έχουμε πολύ χρόνο για προπόνηση. Ωστόσο το επίπεδο συγκέντρωσης της ομάδας είναι πολύ υψηλό. Οι παίκτες έχουν την ποιότητα να διαχειρίζονται τέτοιου είδους παιχνίδια».