ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 81-80

Τη δεύτερη θέση στο τουρνουά «Gomelsky Cup» κατέλαβε ο Παναθηναϊκός αφού ηττήθηκε με 81-80 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον τελικό. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» αναδείχθηκε ο Τζέιμς Φελντέιν με 17 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης τον ακολούθησε με 14.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και στο 6’ βρέθηκε να προηγείται με 17-10, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας μια διψήφια υπέρ του διαφορά (15-25). Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια μέχρι το 17’ όταν και οι παίκτες του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς ξέφυγαν με 14 πόντους διαφορά (26-40). Από εκείνο το σημείο μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα σερί 11-2 με αποτέλεσμα στο 20’ το σκορ να είναι 42-37 υπέρ του «τριφυλλιού».

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν στην τρίτη περίοδο να ισορροπήσουν και στο 28’ πέρασαν για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ (54-53) μετά το αρχικό 2-0. Το φινάλε του δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 58-56, με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά ξανά με 61-59 στο 31’.

Η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 71-65 στο 35’, αλλά η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση καθώς στο 27’ ισοφάρισε σε 73-73. Με 2/2 βολές του Ραντούλιτσα ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 80-79 14,8’’ πριν το τέλος. Ο Τεόντοσιτς είχε επίσης 2/2 βολές στα 12’’ (81-80), με τους «πράσινους» να μην καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη στην τελευταία επίθεση αφού οι προσπάθειες των Φελντέιν, Πάβλοβιτς και Γιάνκοβιτς δεν βρήκαν στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 37-42, 58-56, 81-80

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 14(3), Τεόντοσιτς 19(1 τριπ., 11 ασίστ), Φριτζόν 3, Τζάκσον 1, Κορόμπκοφ 8, Κράμπτσοφ, Βοροντσέβιτς 10(2), Χίγγινς 6(2), Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 14

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10(1), Χαραλαμπόπουλος 3(1), Γιάνκοβιτς 7(1), Φώτσης 5(1), Ραντούλιτσα 12, Φελντέιν 17(1), Διαμαντίδης 4, Καλάθης 14(2), Κούζμιτς 8(11 ριμπ.)

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Θέλω αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στην ΤΣΣΚΑ για τη νίκη της. Ήταν ένας πραγματικό παιχνίδι Ευρωλίγκας. Και οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικές. Δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι διότι χάσαμε. Ούτε σε μένα ούτε στους παίκτες μου μας αρέσει να χάνουμε. Με τόσα προβλήματα και τόσα πολλά ταξίδια ήρθαμε στη Μόσχα και χάσαμε στο ένα σουτ από την ΤΣΣΚΑ, ενώ είχαμε τις ευκαιρίες μας να πάρουμε τη νίκη. Κάναμε καλή δουλειά. Χρειαζόμαστε χρόνο για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε. Οι παίκτες μου έχουν δουλέψει σκληρά όλο αυτό το διάστημα. Είχαμε πολύ δύσκολα ταξίδια. Μέσα από τα φιλικά που δώσαμε έχουμε μάθει πολλά σχετικά με το τι πρέπει να κάνουμε για να βελτιωθούμε. Σήμερα κάναμε πολλά λάθη και χάσαμε αρκετά λέι απ. Αυτό δεν πρέπει να επαναληφθεί γιατί όπως είδαμε και σήμερα το ματς κρίθηκε στον πόντο. Τώρα σκεφτόμαστε το ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την προσεχή Πέμπτη και ανυπομονούμε να ξεκινήσει το πρωτάθλημα και η Ευρωλίγκα».

Ο Τζέιμς Φελντέιν τόνισε από τη μεριά του: «Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες κορυφαίου επιπέδου. Και οι δύο παίξαμε με ένταση ως το τέλος παρά την κούραση και τα προβλήματα. Παίξαμε σκληρά και είμαστε ικανοποιημένοι γι’ αυτό. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και νικήτρια αναδείχθηκε η ΤΣΣΚΑ».

Στην αντίπερα όχθη ο κόουτς της ΤΣΣΚΑ, Δημήτρης Ιτούδης, δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στην ΤΣΣΚΑ Και στον Παναθηναϊκό για το παιχνίδι. Πιστεύω ότι ο τελικός νικητής ήταν θέμα τύχης αλλά και θέλησης. Πάντα έτσι γίνεται όταν ένα ματς φτάνει σε αυτό το σημείο. Εμείς στο ξεκίνημα του αγώνα δεν είχαμε καθόλου καλή κυκλοφορία, κάναμε πολλά και αβίαστα λάθη, λόγω της πίεσης του Παναθηναϊκού, αλλά και λόγω έλλειψης συγκέντρωσης. Στα μισά της δεύτερης περιόδου και κυρίως στην τρίτη περίοδο, βρήκαμε τις λύσεις που θέλουμε και καταλάβαμε πώς θέλουμε να παίξουμε. Το κοντό σχήμα μας βοήθησε. Ήταν ένα παιχνίδι επιπέδου Ευρωλίγκας. Να ευχαριστήσω και τις τρεις ομάδες που δέχτηκαν την πρόσκλησή μας. Έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια, έχουμε να αντιμετωπίσουμε προβλήματα με πολλούς παίκτες να προέρχονται και από Ευρωμπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός από αυτό το ματς μάς έδωσε πολλά μαθήματα και πολλή δουλειά για τη συνέχεια. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το τρόπαιο και ευχαριστώ τον κόσμο. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό. Εμείς από την πλευρά μας θέλουμε να βάλουμε καινούρια στοιχεία στο παιχνίδι μας και να είμαστε έτοιμοι για τις επίσημες διοργανώσεις».