Απόλλων Πατρών-Παναθηναϊκός 80-90

Την πέμπτη του νίκη έπειτα από ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 90-80 του Απόλλωνα στην Πάτρα. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» αναδείχθηκε ο Όγκνιεν Κούζμιτς με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 14.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με διψήφια διαφορά πόντων (6-16). Στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε στο +11 (9-20) με τον Απόλλωνα να μειώνει ως τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-26). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 26-23 στο 11’, όμως οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 45-30 στο 16’. Ωστόσο, και πάλι ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο να μειώσει σε 49-45 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά διψήφια διαφορά (45-57 στο 22), αλλά οι «μελανόλευκοι» απάντησαν και με επιμέρους σκορ 17-4 προσπέρασαν με 62-61. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήραν… αέρα έξι πόντων στο 28’ (62-68), όμως μέσα σε ένα λεπτό ο Απόλλωνας πλησίασε στον πόντο (67-68 στο 29’) πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 70-67 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες ενάλλασσαν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με εφτά πόντους διαφορά (78-85) 2,5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο 38’ η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό (78-88), με το «τριφύλλι» να φτάνει στην τελική επικράτηση (80-90).

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 45-49, 67-70, 80-90

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Αργυρόπουλος, Βεργίνης 24(5), Μαστρογιαννόπουλος, Αθανασούλας, Πάλμπλαντ 7(1),Ντάνκαν 3(1), Πελεκούδας, Κουζέλογλου 18 (4), Μέιερ 8(2), Πέρι 12 (2), Γουντς 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 8(2), Χαραλαμπόπουλος 4, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 9(2), Ραντούλιτσα 14, Φελντέιν 12(2), Διαμαντίδης 6 (8 ασ.), Καλάθης 12(1), παπαδάκης, Λούντζης, Κούζμιτς 18 (9 ριμπ.).