Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις Κάουνας 91-56

Τη δεύτερη νίκη του έπειτα από πέντε αναμετρήσεις στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας πέτυχε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας άνετα της Ζαλγκίρις Κάουνας με 91-56. Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν ο πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» με 18 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Φελντέιν προσέθεσε ακόμη 15.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και στο 6’ βρέθηκε να προηγείται με διψήφια διαφορά πόντων (19-8), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας ένα αβαντάζ 14ων πόντων (27-13). Στο 11’ η διαφορά έφτασε στο +17 (30-13), με τη Ζαλγκίρις να απαντά με ένα σερί 11-2 και να μειώνει σε 32-24 στο 15’. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν πτοήθηκαν από το συγκεκριμένο γεγονός και στο 17’ ξέφυγαν με 37-24 πριν τη λήξη του ημιχρόνου με το σκορ στο 44-25.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναθηναϊκός πήρε… αέρα 25 πόντων (59-33) και συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς. Στο 29’ η διαφορά έφτασε το +31 (70-39), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 70-41. Στο 33’ η διαφορά έφτασε στο +34 (77-43) και το τελευταίο πεντάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό 91-56 επισφράγισε με τον καλύτερο τρόπο τη δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 44-25, 70-41, 91-56.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 12 (2), Ραντούλιτσα 18, Φελντέιν 15 (5), Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 11 (1), Λούντζης 2, Κούζμιτς 11.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κράπικας): Βένε 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Πότσιους, Καλνιέτις, Σεϊμπούτις, Μότουμ 10 (1), Γιανκούνας 4, Βουγιούκας 15, Γιαφτόκας 4, Βετσβάγκαρς 1, Χάνλαν 7 (1), Ουλανόβας 4 (1).