Παναθηναϊκός-Λοκομοτίβ Κούμπαν 71-77

Την τέταρτη ήττα έπειτα από έξι αναμετρήσεις στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας γνώρισε ο Παναθηναϊκός, χάνοντας από τη Λοκομοτίβ Κούμπαν στο ΟΑΚΑ με 77-71. Ο Τζέιμς Φελντέιν ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων» με 14 πόντους, ενώ οι Τζέιμς Γκιστ και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα προσέθεσαν από 11.

Η Λοκομοτίβ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 7-0, ενώ στο 5’ ξέφυγε με 14-2, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-10. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και στο 13’ μείωσε σε 21-15. Οι Ρώσοι αντέδρασαν και με ένα δικό τους 6-0 ξέφυγαν με 27-15 στο 14’, με το «τριφύλλι» να ροκανίζει τη διαφορά μειώνοντας σε 27-22 στο 17’, σε 30-29 στο 19’, ενώ έκλεισε το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 33-29.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (34-33 στο 22’) και στο 23’ να ξεφύγουν με +4 (37-33). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν και στο 27’ προσπέρασαν με πέντε πόντους διαφορά (49-44), πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 59-54.

Στο 31’ οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα ίσια (59-59), αλλά η Λοκομοτίβ προηγήθηκε με 67-61 στο 34’ και με 72-64 στο 35’. Η ρωσική ομάδα ήταν τελικά εκείνη που πήρε τη νίκη με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 29-33, 54-59, 71-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 5, Γιάνκοβιτς 9 (1), Φώτσης, Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 14 (3), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 11 (1), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 7

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 23 (4), Σίνγκλετον 6, Ντρέιπερ 10 (3), Κλαβέρ 13 (1), Μπίκοφ, Βορόνοφ, Ζουμπκόφ 5 (1), Φεσένκο 4, Μπροέκχοφ 16 (4)