Καρσίγιακα-Παναθηναϊκός 66-69

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και τρίτη συνολικά έπειτα από εφτά αγώνες στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας πήρε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας 69-66 της Καρσίγιακα στη Σμύρνη. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 17 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ προσέθεσε 14.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 8-0, ενώ στο 5’ κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων (5-16). Στο 7’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 13ών πόντων (7-20) πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 21-9.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν να μειώσουν σε 24-16 στο 16’, ωστόσο οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς αντέδρασαν και στο τέλος του ημιχρόνου ανέκτησαν διαφορά 13ών πόντων (23-36 στο 20’).

Οι Τούρκοι πέτυχαν να μειώσουν σε 41-34 στο 27 εκμεταλλευόμενοι τη δυσκολία που αντιμετώπιζε ο Παναθηναϊκός στο σκοράρισμα. Μάλιστα στο 29’ έριξαν τη διαφορά στους έξι πόντους (41-47), πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου με 50-41.

Στο 33’ η Καρσίγιακα μείωσε σε 53-48, στο 36’ πλησίασε στον πόντο (59-60) και στο 38’ έφερε για πρώτη φορά το ματς στα ίσια (64-64). Τελικά, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με 69-66!

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 23-36, 41-50, 66-69

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Ράγκλαντ, Παλάσιος 5 (1), Άιβερσον 14, Μπαϊγκούλ 8 (2), Άλτιντιγκ 12 (1), Κάρτερ 11 (2), Γκονλούμ 7, Γκάμπριελ 4, Κάρτερ, Σιπάχι 5 (1), Σεντούρκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 11, Παππάς, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (2), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 3.