Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 80-66

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League έπειτα από 15 αγωνιστικές γνώρισε ο Παναθηναϊκός χάνοντας με 80-66 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 12.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 27-9. Η συνέχεια ήταν ανάλογη καθώς στο 13’ το σκορ έγινε 34-11, ενώ στο 16’ η διαφορά έφτασε στο 44-16 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 53-29. Οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 64-55 στο 29’, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 66-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» προσπάθησαν για την ολική ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν, χάνοντας τελικά με 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Τζόνσον-Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2), Μποχωρίδης.