Παναθηναϊκός-Νταρουσάφακα 82-79

Τη δεύτερη νίκη του έπειτα από πέντε παιχνίδια στο Top16 της Ευρωλίγκας πέτυχε ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε της Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ με 82-79. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 17 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης προσέθεσε ακόμη 14.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να βρει την ευκαιρία να προηγηθεί με 12-5 στο 6’ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα μπροστά στο σκορ με 21-16. Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα σερί 7-0 προσπέρασαν με 23-21 στο 12’ με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και να παίρνουν ξανά τα ηνία στο 26’ (25-29). Ωστόσο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-38 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στο 22’ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 47-38, με τη Νταρουσάφακα να ροκανίζει τη διαφορά και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 63-58. Η τουρκική ομάδα προσπέρασε με 66-65 στο 32’ με το παιχνίδι να αποκτά το χαρακτήρα «θρίλερ» και το «τριφύλλι» να φτάνει στην τελική επικράτηση με 82-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-38, 63-58, 82-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 7, Γιάνκοβιτς 12 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 17, Παππάς 4, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 9, Καλάθης 14 (2), Κούζμιτς 2

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Οκτάι Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 4 (1), Ρέντινγκ 5 (1), Ερντέν 11, Μαρκοϊσβίλι 5 (1), Αλντεμίρ, Γκόρντον 26 (4), Αρσλάν, Σλότερ, Χαραγκόντι 18 (4), Μπιέλιτσα 7, Πρέλντζιτς 3 (1)