Παναθηναϊκός-Ρέθυμνο Cretan Kings 84-62

Τη 15η νίκη του έπειτα από 16 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε του Ρεθύμνου Cretan Kings στο ΟΑΚΑ με 84-62. Σε αυτό το ματς ο Αντώνης Φώτσης συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στην πρώτη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, όλες με την πράσινη φανέλα. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 13 πόντους, ενώ οι Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και Νικ Καλάθης προσέθεσαν από 11.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου με το Ρέθυμνο να προηγείται με 17-16 στο 8’ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 22-18 υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» ανέβασαν… στροφές στη συνέχεια και στο 12’ πήραν… αέρα εννιά πόντων (27-18) και στο 13’ δέκα (29-19). Στο 18’ η διαφορά έφτασε στο +16 (43-27) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-31.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 25’ βρέθηκε να προηγείται με 54-35 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 61-43. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-49 στο 32’, αλλά στο 36’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 77-50 πριν το φινάλε του ματς με 84-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 45-31, 61-43, 84-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 13 (3), Φελντέιν 10 (2), Γκιστ 9 (1), Καλάθης 11 (1), Παπαγιάννης 5, Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης 7 (1), Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 11, Παππάς 9 (1), Κούζμιτς

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9 (2), Σχίζας 5 (1), Μάντεν, Στόουν 8 (1), Κάρτερ 18 (1), Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης 2, Χάροου 13, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 5 (1)