Τσεντεβίτα-Παναθηναϊκός 60-78

Την τρίτη νίκη του έπειτα από έξι αναμετρήσεις στο Top 16 της Ευρωλίγκα πέτυχε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 78-60 της Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 21 πόντους, ενώ οι Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθης τον ακολούθησαν σκοράροντας από 10 πόντους, με τον τελευταίο να έχει και ισάριθμες ασίστ!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 8-2. Η Τσεντεβίτα αντέδρασε και μείωσε σε 14-13 στο 8’, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-13 υπέρ του «τριφυλλιού».

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και με «όπλο» τους την άμυνα κατάφεραν στο 16’ να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά πόντων (16-27) και στο 19’ να πάρουν… αέρα 18 πόντων (18-37) πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 39-22.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» έπαιξαν ακόμη καλύτερα και στο 26’ έστειλαν τη διαφορά στους 30 πόντους (26-56), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-36! Η Τσεντεβίτα μείωσε σε 66-47 στο 34’ αλλά στο 35’ ο Παναθηναϊκός έκανε το 71-47! Η συνέχεια του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία με το «τριφύλλι» να φτάνει τελικά στη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-39, 36-60, 60-78

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Βέλικο Μρσιτς): Πούλεν 5 (1), Ουάιτ 4, Κάτιτς 2, Πίπελιτς 16 (4), Ζγκάνετς 8, Ουόκερ 7 (2), Μούσα, Μπιλάν 9, Μαζαλίν 7, Γκόρντιτς, Αράποβιτς 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 6, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 8 (2), Διαμαντίδης 3, Γκιστ 10 (2), Καλάθης 10 (2), Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 8