Λαμποράλ Κούτσα-Παναθηναϊκός 84-68

Την ήττα με 84-68 από τη Λαμποράλ Κούτσα στη Βιτόρια γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ματς της σειράς των πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» αλλά και συνολικότερα του αγώνα αναδείχθηκε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 21 πόντους. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στη Βιτόρια την Παρασκευή (15/4, 21.45).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 6-3. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια με αποτέλεσμα στο 5’ να προσπεράσουν με 12-10. Οι «πράσινοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό (12-14) ωστόσο το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τη Λαμποράλ μπροστά στο σκορ με 18-16.

Η ισπανική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη στη δεύτερη περίοδο και στο 14’ ξέφυγε με διαφορά εννέα πόντων (29-20), ενώ στο 18’ η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (37-24), πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με 39-28.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος με ένα σερί 4-0 (39-32 στο 21’), όμως η συνέχεια άνηκε στη Λαμποράλ, η οποία «απάντησε» με ένα δικό της 15-2 για το 54-34 του 25’. Στο 28’ η διαφορά έφτασε το +22 (64-42) με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 64-49 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν είχε αρχή μέση και τέλος τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Όμως, η Λαμποράλ ξεκίνησε εντυπωσιακά στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα στο 31’ να ξεφύγει εκ νέου με 20 πόντους διαφορά (69-49). Στο 35’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 73-60 και στο 39’ σε 79-68 πριν το τελικό 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-28, 64-49, 84-68

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 11 (2), Πλάνινιτς 7, Χάνγκα 10 (2), Μπουρούσης 15 (1), Μπλάζιτς 7 (2), Ντιόπ, Τιγί 7, Άνταμς 20 (4), Κορμπάτσο 2, Μπέρτανς 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 11 (2), Πάβλοβιτς 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης, Γκιστ 7, Καλάθης 5 (11 ασ.), Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 7 (1), Χάντερ 7.