Παναθηναϊκός-Λαμποράλ Κούτσα 75-84

Την ήττα με 84-75 από τη Λαμποράλ Κούτσα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Ευρωλίγκας.. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» αναδείχθηκε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 13 πόντους ενώ τον ακολούθησαν οι Τζέιμς Γκιστ και Έλιοτ Γουίλιαμς, που προσέθεσαν από 11.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-4. Η Λαμποράλ, ωστόσο αντέδρασε, στο 6’ ισοφάρισε σε 11-11, ενώ στο 8’ προσπέρασε με 15-13 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 20-17.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα στη δεύτερη περίοδο και στο 17’ πήραν προβάδισμα 10 πόντων (28-38). Οι «πράσινοι» ανέκαμψαν και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μείωσαν σε 42-37.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 7-2 και έφεραν το ματς στα ίσια (44-44 στο 23’), με τη Λαμποράλ να προσπερνά με 50-46 στο 25’. Στο 27’ το «τριφύλλι» προσπέρασε με 53-5, ωστόσο το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τη φιλοξενούμενη ομάδα προηγούμενη με 56-55.

Στο 34’ η Λαμποράλ ξέφυγε με 70-61, όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 72-68. Και πάλι οι Ισπανοί βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά (68-78) 2’,34’’ πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι αναδείχθηκαν τελικά νικητές με 84-75 και προκρίθηκαν στο Final 4 του Βερολίνου.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-56, 75-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 8, Ραντούλιτσα 13, Φελντέιν, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 11 (1), Καλάθης 6, Κούζμιτς 6, Γουίλιαμς 11 (1), Χάντερ 2

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τζέιμς 20 (4), Πλάνινιτς 8, Μπουρούσης 9 (1), Μπλάζιτς 4, Τιγί, Άνταμς 24 (3), Κορμπάτσο 6 (2), Μπέρτανς 13 (1)

***Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδηλάτη του Παναθηναϊκού, Σπύρου Ντόκου.