Παναθηναϊκός-Κολοσσός 91-63

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 91-63 του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη σειρά της πρώτης φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» αναδείχθηκε ο Τζέιμς Φελντέιν με 20 πόντους, ενώ σκόραραν και οι υπόλοιποι έντεκα παίκτες που βρίσκονταν στην αποστολή. Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει τη μεγάλη Τετάρτη (27/4, 17.00) στη Ρόδο.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και στο 2’ προηγήθηκε με 7-2, ενώ στο 3’ το σκορ ήταν 9-2 υπέρ του. Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με ένα σερί 16-0 για το 18-9 του 6’ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο +20 υπέρ του «τριφυλλιού» (34-14). Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους «θαλασσί» να έχουν ένα επιμέρους 10-1 (35-24 στο 13’), με τους «πράσινους» να αντιδρούν και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 49-31.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 26’ η διαφορά ανήλθε στους 21 πόντους (65-44), ενώ στο 28’ εκτοξεύτηκε στους 29 (73-44), πριν το 73-48 του 30’. Η τέταρτη περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μια άνετη νίκη με 91-63

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 49-31, 73-38, 91-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Φελντέιν 20 (5), Γκιστ 6, Καλάθης 10, Γουίλιαμς 10 (1), Χάντερ 1, Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 10 (2), Ραντούλιτσα 8, Παππάς 8 (1), Διαμαντίδης 3 (1), Χέινς 12 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 14, Ντέιβις 2, Λίντεν 3, Ρέλεφορντ 9, Λιούις 9 (3), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Γεωργαλλής 4, Αγγελάκος 2, Άχονεν 8 (2), Σαλούστρος 2, ΜακΓκι 10.

***Πριν την έναρξη του αγώνα ο Έλιοτ Γουίλιαμς βραβεύτηκε από τον ΕΣΑΚΕ ως ο MVP της 25ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League.