Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 81-82

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 82-81 από τον Ολυμπιακό στη δεύτερη παράταση του τέταρτου τελικού των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του Δημήτρη Διαμαντίδη. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» αναδείχθηκε ο Νίκος Παππάς με 16 πόντους, ενώ οι Τζέιμς Φελντέιν και Δημήτρης Διαμαντίδης προσέθεσαν από 15.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 13-2, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και με το τέλος του δεκαλέπτου να κλείνει την ψαλίδα στους τρεις πόντους (16-19). Στο 13’ το «τριφύλλι» έφερε το ματς στα ίσια (24-24) ενώ στο 14’ προσπέρασε με 26-24. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +4 (35-31), αλλά με την έναρξη του δεύτερου ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 39-37 (22’), ενώ στο 24’ ξέφυγε με 44-37! Στο 25’ η διαφορά έφτασε στο 49-38 υπέρ των «ερυθρόλευκων», όμως οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 50-50 στο 29’, πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου με 52-50 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 34’ το «τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα με 60-55, αλλά ο ΟΣΦΠ ισοφάρισε σε 60-60 στο 36’, πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα με 63-63. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (71-71). Η αναμέτρηση κρίθηκε στη δεύτερη παράταση με εύστοχο τρίποντο του Σπανούλη 1,9’’ πριν την εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-31, 50-52, 63-63, 71-71, 81-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 6 (1), Φελντέιν 5 (1), Καλάθης 12 (2), Παπαγιάννης 7, Παππάς 16 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 15, Γουίλιαμς 1, Χέινς.