Παναθηναϊκός Superfoods-Ζαλγκίρις Κάουνας 85-76

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας 84-76 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Νίκος Παππάς με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Κρις Σίνγκλετον και Νικ Καλάθης που είχαν από 13.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο 5’ το σκορ ήταν 7-6 υπέρ του ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-15. Η Ζαλγκίρις ανέβασε… στροφές στη δεύτερη περίοδο και στο 14’ βρέθηκε να προηγείται με 27-22 με το «τριφύλλι» να «απαντά» με ένα σερί 5-0 για το 27-27 του 15’. Στο 18’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 34-29, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 37-30.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods «κόλλησε» επιθετικά με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να καταφέρει στο 25’ να ισοφαρίσει σε 39-39 και στο 26’ να προσπεράσει με 41-39. Στο 27’ οι «πράσινοι» αντέδρασαν και πήραν το προβάδισμα με 46-43, όμως οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» για το υπέρ τους 52-48 του 29’. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να προηγούνται με έναν πόντο διαφορά (51-52) γεγονός που καθιστούσε το τέταρτο δεκάλεπτο ως άκρως αμφίρροπο.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στην τέταρτη περίοδο με τους αθλητές του Παναθηναϊκού Superfoods να δείχνουν ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και να φτάνουν τελικά στη νίκη με 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-30, 51-52, 84-76

Παναθηναϊκός Superfoods (Αργύρης Πεδουλάκης): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς 2, Ρίβερς 2, Μποχωρίδης, Καλάθης Π., Φώτσης 6 (2), Παππάς 19 (3), Φελντέιν 8, Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 11, Καλάθης Ν 13 (1).

Ζαλγκίρις (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (2), Βέστερμαν 4, Σεϊμπούτις, Μότουμ 19 (1), Γιανκούνας 13, Γιαφτόκας 4, Μιλάκνις 11 (2), Λίμα 2, Καβαλιάουσκλας 6, Χάρτερσταϊν, Ουλανόβας 2