ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός Superfoods 81-77

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ηττήθηκε με 81-77 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα σε αναμέτρηση για την δεύτερη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ντιμίτρις Νίκολς με 20 πόντους και ο Κέι Σι Ρίβερς τον ακολούθησε με 16. Ο Νικ Καλάθης λίγο έλειψε να πετύχει τριπλ-νταμπλ καθώς ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 11-2, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να πετυχαίνει τους πρώτους τους πόντους μετά από 3,5 λεπτά αγώνα. Στο 8’ οι Ρώσοι έφτασαν τη διαφορά στο +12 (20-8) αλλά το «τριφύλλι» «απάντησε» με ένα σερί 11-2 και μείωσε σε 22-19 στο 9’, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στο 14’ οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν σε απόσταση… βολής (24-22), με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει με 29-22 στο 16’ και τους «πράσινους» να… επιστρέφουν μειώνοντας σε 31-30 στο 18’.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-30 υπέρ των Ρώσων, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να ισοφαρίζει σε 38-38 στο 22’ και να προηγείται με 41-38 στο 23’. Στο 27’ η διαφορά έφτασε στο +5 για τους «πράσινους» (55-50), όμως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-57 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στο 32’ η ΤΣΣΚΑ πήρε το προβάδισμα με 61-60 με τους φιλοξενούμενους να ξαναπαίρνουν τα ηνία με 68-63 στο 34’. Στο επόμενο δίλεπτο οι Ρώσοι είχαν ένα σερί 11-0 για το υπέρ τους 74-68 του 36’. Τελικά ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (3), Τεόντοσιτς 6, Όγκουστιν 8, Φριτζόν 8 (1), Τζάκσον 9 (1), Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 20 (5), Χίγκινς 4, Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6

Παναθηναϊκός Superfoods (Γιώργος Βόβορας): Σίνγκλετον 8, Νίκολς 20 (3), Ρίβερς 16 (3), Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 8, Μπουρούσης 6, Καλάθης 10 (2)