Άρης-Παναθηναϊκός Superfoods 59-71

Την έκτη νίκη του έπειτα από εφτά αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας του Άρη στο Αλεξάνδρειο με 71-59. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Κρις Σίνγκλετον με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κέι Σι Ρίβερς με 13. Νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Γιάννης Μπουρούσης

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (6-6 στο 4’). Στο 6’ ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με 10-6, όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε στροφές και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-14. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 19-17 στο 11’, όμως οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα επιμέρους 6-0 για το 23-19 του 12’. Στο 15’ η διαφορά υπέρ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στο +5 (24-29), στο 17’ στο +7 (24-31) και στο 19’ στο +10 (26-36), πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 36-28.

Στο 24’ ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε με 47-32, όμως ο Άρης απάντησε με ένα σερί 7-0 για το 47-39 του 27’, πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 51-45. Στο 32’ οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 51-50, όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν και στο 34’ ξέφυγαν με 60-50. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό Superfoods να φτάνει τελικά στη νίκη με 71-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-36, 45-51, 59-71

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Τσαϊρέλης 8, Τζένκινς 9 (2), Κάμινγκς 17 (3), Μούρτος 2, Μπάκνερ 14, Ξανθόπουλος, Ζάρας 2, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 2, Ντραγκίσεβιτς 5

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (1), Φώτσης 8 (2), Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης Ν. 6, Νίκολς 4, Ρίβερς 13 (3), Μποχωρίδης, Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 12