Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός Superfoods 72-86

Την 8η νίκη του έπειτα από 13 αγώνες στην κανονική περίοδο της Euroleague κατέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods, επικρατώντας εύκολα εκτός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 86-72. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 16.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 6-2. Η αντίδραση της Αρμάνι Μιλάνο ήταν άμεση και με σερί 7-0 προσπέρασε με 9-6 στο 5’! Στο 6’ οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με 12-9, ωστόσο το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Ιταλούς προηγούμενους με 21-16. Η ομάδα του Τσάβι Πασκούλ μπήκε εξαιρετικά στη δεύτερη περίοδο και έπειτα από ένα επιμέρους 11-0 προσπέρασε με 27-21. Στο 17’ η Αρμάνι μείωσε σε 30-29 με τον Παναθηναϊκό Superfoods να φτάνει ως το τέλος του ημιχρόνου με ένα σερί 10-0 για το 40-29.

Με την έναρξη της επανάληψης οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμη περισσότερο (46-29 στο 21’), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 47-35 στο 24’. Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (38-55), ενώ στο 28’ αυτή έφτασε στο +21 (38-59). Το τρίτο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό Superfoods προηγούμενο με 64-42. Στο 32’ ξέφυγε με 72-48 και στο 34’ με 76-50, ενώ στο 36’ η Αρμάνι μείωσε σε 76-58 τρέχοντας ένα επιμέρους 8-0! Η συνέχεια του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 29-40, 42-64, 72-86

Αρμάνι Μιλάνο (Γιάσμιν Ρέπεσα): Μακ Λιν 16, Χίκμαν 5, Καλνιέτις 7 (1), Ραντούλιτσα 7, Ντράγκιτς 9 (1), Μάτσβαν 8, Τσιντσιαρίνι, Σάντερς 10, Αμπάς, Τσερέλα 5 (1), Σίμον 5 (1)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8 (1), Νίκολς, Ρίβερς 12 (3), Τζέιμς 19 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς, Φελντέιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 10 (1), Καλάθης 16 (2)