Παναθηναϊκός Superfoods-Ρέθυμνο Cretan Kings 116-83

Την 11η νίκη του έπειτα από 12 αγώνες στο ελληνικό πρωτάθλημα σημείωσε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας εύκολα του Ρεθύμνου Cretan Kings στο ΟΑΚΑ με 116-83. Και οι δώδεκα «πράσινοι» που πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Τσαβι Πασκουάλ σκόραραν, με πρώτο και καλύτερο τον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους. Την πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα πραγματοποίησε ο Αλεσάντρο Τζεντίλε.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε δυναμικά στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 8-0. Στη συνέχεια το Ρέθυμνο Cretan Kings βελτίωσε την απόδοσή του και στο 5’ έφερε το παιχνίδι στα ίδια (12-12), με τους «πράσινους» όμως να κλείνουν καλά το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-18.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να ισοφαρίσουν (28-28 στο 13’), ωστόσο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με ένα επιμέρους 12-3 προσπέρασε με 40-31 στο 15’. Οι Κρητικοί συνέχισαν, όμως, να είναι ανταγωνιστικοί και να κλείνουν τη ημίχρονο όντες δύο πόντους πίσω (46-44).

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» μπήκαν… φουριόζοι και στο 23’ «έχτισαν» διψήφια διαφορά πόντων (54-44), ενώ στο 26’ ξέφυγαν με 70-46 φτάνοντας το σερί τους στο 24-2. Το επιμέρους σκορ του Παναθηναϊκού Superfoods στην τρίτη περίοδο έφτασε το 37-8, με αποτέλεσμα αυτή να ολοκληρωθεί με σκορ 83-52.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-44, 83-52, 116-83

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (3), Νίκολς 6, Φελντέιν 18 (4), Καλάθης Ν. 15 (1), Τζέιμς 13, Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 2, Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Καλάθης Π. 2, Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 23 (2), Τζεντίλε 2

Ρέθυμνο Cretan Kings (Τόνι Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 5, Φίτζπατρικ 7, Τάλτον 10, Γιαννόπουλος 14 (2), Κράβιτς 13, Ραζής, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 15 (1), Παναρετάκης 3 (1), Θεοδωρίδης 4, Έντουαρντς 8, Λαγουδάκης