Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Superfoods 67-77

Την πρόκρισή του για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με 77-67. Πρώτος σκόρερ των "πράσινων" ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 27 πόντους, ενώ ο Κένι Γκάμπριελ συμπλήρωσε ακόμη 14.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 7' ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-8, στο 9' ο Παναθηναϊκός Superfoods προσπέρασε με 12-11, ενώ το φινάλε της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 15-14.

Στο 14' οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 23-18 και στο 17' με 27-21, πριν το τέλος του ημιχρόνου με το υπέρ τους 29-28. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 23' ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε με 40-34, όμως ο Ολυμπιακός με ένα σερί 7-0 προσπέρασε με 41-40 στο 25'.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ανέκτησαν προβαδισμα εξι πόντων στο 28' (41-47) και εκλεησαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 52-45. Στο 31' η διαφορά έφτασε στο +9 (46-55) για εκείνους και διατηρήθηκε ως το 35' (55-64). Στο 37' οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 70-58 και οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν σε 70-65 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Τελικά ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στη νίκη και πήρε έτσι την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 28-29, 45-52, 67-77

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπιρτς, Σπανούλης 7 (1), Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 16 (3), Γκριν 3 (1), Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Ουότερς 3 (1), Μιλουτίνοφ 2, Λοτζέσκι 8 (1)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Φελντέιν 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 4, Καλάθης 11 (1), Ρίβερς 27 (2), Τζέιμς 5 (1), Φώτσης, Γκάμπριελ 14 (2)