Φενέρμπαχτσε- Παναθηναϊκός Superfoods 84-63

Την όγδοη ήττα του έπειτα από 18 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς έχασε εκτός έδρας από τη Φενέρμπαχτσε με 84-63. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κρις Σίνγκλετον με 13.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 5-0, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να μειώνει σε 11-10 στο 4’. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές στη συνέχεια, ξέφυγαν με 19-12 στο 7’ και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-16. Στο 12’ η διαφορά έφτασε στο +18 (34-16) για τους γηπεδούχους, ενώ στο 16’ ανήλθε στο +20 (42-22). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βελτίωσε κάπως την άμυνά της μειώνοντας σε 44-28. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Φενέρ να ξεφεύγει με 54-33 (στο 24’), με τον Παναθηναϊκό Superfoods να μειώνει σε 56-42 στο 27’ και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 60-45.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα επιμέρους 10-0 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να φτάσουν τη διαφορά στους 25 πόντους (70-45 στο 34’) και τελικά να πάρουν τη νίκη με 84-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-28, 60-45, 84-63

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Άντιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7, Σλούκας 12 (2), Νάναλι 10 (2), Βέσελι 13, Ντίξον 5 (1), Κάλινιτς 6, Ντουβερίογλου 13, Ντατόμε 16 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς, Ρίβερς 11 (3), Τζέιμς 25 (2), Φώτσης 1, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 3, Τζεντίλε 2, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.