Ερυθρός Αστέρας MTS-Παναθηναϊκός Superfoods 72-66

Την ένατη ήττα του έπειτα από είκοσι αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods χάνοντας με 72-66 από τον Ερυθρό Αστέρα MTS στο Βελιγράδι. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Κένι Γκάμπριελ με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μάικ Τζέιμς με 19.

Ο Ερυθρός Αστέρας MTS ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 16-0, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να «απαντά» με ένα επιμέρους 8-0 για το 16-8 του 7’. Στο 9’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 18-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-14. Στο 13’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με διψήφια διαφορά πόντων (31-21), με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να αντιδρά και να μειώνει σε 33-31 στο 15’. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους Σέρβους προηγούμενους με 39-33, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να μπαίνει στην επανάληψη πολύ καλά και στο 22’ να ισοφαρίζει σε 42-42.

Στο 25’ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς (50-48), ενώ στο 27’ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 55-50. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο 29’ (55-56) πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 57-56 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 34’ ο Ερυθρός Αστέρας MTS προηγήθηκε με 64-61 και με 70-63 ένα λεπτό πριν το τέλος καταφέρνοντας να φτάσει στη νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-33, 57-56, 72-66

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 5 (1), Τόμσον 6, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 13 (1), Τζένκινς 6, Γκούντουριτς 4, Γιόβιτς 7, Κούζμιτς 10, Μπιέλιτσα 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Νίκολς, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 19 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 23 (5), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 2.