Παναθηναϊκός Superfoods-Ολυμπιακός 72-59

Τη 14η νίκη του έπειτα από 15 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας 72-59 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κρις Σίνγκλετον με 20.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 7-2, ενώ στο 7’ ξέφυγε με 15-6, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 20-12. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα στο 15’ να προσπεράσουν με 26-20 έχοντας ένα σερί 14-0! Στο 19’ η διαφορά υπέρ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στο +9 (31-22), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 31-28 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια (31-31) και στο 22’ προσπέρασαν κιόλας με 35-33. Από εκεί και πέρα και ως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός Superfoods έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 48-45 και στο 31’ ξέφυγε με 53-45, πριν το 60-47 του 34’. Στο 35’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 16 πόντων (63-47) και έφτασαν τελικά στη νίκη με 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 31-28, 48-45, 72-59

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20 (4), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2, Αθηναίου