Κόροιβος Αμαλιάδας-Παναθηναϊκός Superfoods 55-76

Τη 15η νίκη του έπειτα από 16 αγώνες στο πρωτάθλημα της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας εκτός έδρας του Κοροίβου Αμαλιάδας με 76-55. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 12 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τζέιμς Φελντείν με 10.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και στο 4’ κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων (2-14), ενώ στο 8’ ξέφυγε με 21-8, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 25-12. Στο 13’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 20 πόντων (13-33) με τον Κόροιβο να μειώνει ως το τέλος του ημιχρόνου σε 39-24.

Η διαφορά έφτασε στο +21 (23-44) στο 23’, με τους γηπεδούχους να «απαντούν» με ένα επιμέρους 7-0 για το 44-30 του 25’. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να επιστρέψει άμεσα στο +21 (30-51 στο 28’), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-33. Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό Superfoods να φτάνει άνετα στη νίκη με 76-55.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 24-39, 33-54, 55-76

Κόροιβος Αμαλιάδας (Ντίνος Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 13, Σταρκς 9, Πόλαρντ 13, Χολ 7, Γκότσερ 4, Μιχάλογλου, Σαχπατζίδης 3, Χατζηνικόλας 5 (1), Σπυριδωνίδης 1, Κάτζος, Μπεκρής, Ιωακειμίδης

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Γκάμπριελ 3, Μπουρούσης 8, Καλάθης 6 (1), Ρίβερς 3, Τζέιμς 6, Μποχωρίδης, Φώτσης 8 (2), Παππάς 9 (1), Τζεντίλε 12, Σίνγκλετον 4