Κύμη Seajets-Παναθηναϊκός Superfoods 54-77

Τη 16η νίκη τους έπειτα από 17 αγώνες στο πρωτάθλημα της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας εύκολα (54-77) της Κύμης Seajets στο κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Γιάννης Μπουρούσης με 13 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 11.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε δυνατά στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 7-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μετέτρεψαν το 11-5 του 3’ σε 11-9 στο 5’, με τους «πράσινους», όμως, να ξεφεύγουν με 17-9 στο 6’ και με 20-11 στο 8’, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 22-15. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πέτυχε στο 13’ να πάρει… αέρα 13ών πόντων (16-29), διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο (23-36).

Στο 23’ ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε με 44-28 και στο 24’ με 49-33. Στο 29’ η διαφορά έφτασε στο +24 για το «τριφύλλι» (37-61) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 63-37! Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» μα πανηγυρίζουν τη 16η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 23-36, 37-63, 54-77

Κύμη Seajets (Βασίλης Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 5 (1), Τσούπκοβιτς 6 (1), Σταμάτης 7 (1), Πάλμπλαντ, Όρτον 9 (1), Κατράνας 3 (1), Τζόλος 2, Κουκουλάς 4, Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Ντίξον 2, Τουντζιαράκης 11

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γκάμπριελ 9 (1), Καλάθης 11 (2), Ρίβερς 4 (1), Τζέιμς 2, Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 6 (2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 13