Παναθηναϊκός Superfoods-Δόξα Λευκάδας 90-61

Με απόλυτη επιτυχία διεξήχθη και φέτος η «Ημέρα Φιλάθλου», που διοργάνωσε η ΚΑΕ Παναθηναϊκός Superfoods για τρίτη συνεχόμενη σεζόν, στο πλαίσιο του παιχνιδιού με τη Δόξα Λευκάδας. Οι «πράσινοι έφτασαν άνετα στη νίκη με 90-61 έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Κένι Γκάμπριελ με 15 πόντους και τους Νίκο Παππά και Νικ Καλάθη να τον ακολουθούν με 13.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο 4’ πέτυχε να πάρει διαφορά οκτώ πόντων (12-4), ενώ στο 9’ ξέφυγε με 25-10. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να προηγούνται με 27-15, με τη συνέχεια να είναι ανάλογη και τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς φτάνοντας στο +25 στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης (42-17). Στο 24’ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε… αέρα 31 πόντων (62-31) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 72-39. Όπως ήταν λογικό η τελευταία περίοδος του ματς είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό Superfoods να φτάνει άνετα στη νίκη με 90-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 51-27, 72-39, 90-61

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 17 (4), Καλάθης 13 (4), Ρίβερς 10 (1), Τζέιμς 9 (1), Μποχωρίδης 2, Φώτσης 9 (1), Παππάς 13 (3), Τζεντίλε 6, Μπουρούσης

Δόξα Λευκάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Ντόμπλας 6, Ρόμπινσον 14 (2), Χάρις 8 (2), Μάρας 10, Πεταλωτής, Άμποτ 7 (1), Γεωργάκης 4, Ψαθάς 2, Τσαλδάρης 4