Παναθηναϊκός Superfoods-Λαύριο DHI 85-64

Την 21η νίκη του έπειτα από 22 αγώνες στο πρωτάθλημα της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας του Λαυρίου DHI στο ΟΑΚΑ με 85-64. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 14.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο 8’ βρέθηκαν να προηγούνται με 24-2, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με στο σκορ στο 25-6. Στο 13’ οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγαν με 34-11 πριν το τέλος του ημιχρόνου με 44-27. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο και στο 28’ κατάφεραν να μειώσουν σε 56-45. Στο 29’, όμως, το «τριφύλλι» ξέφυγε με 64-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το δεκάλεπτο. Στο 32’ ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε με 71-49 και η συνέχεια του ματς έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φτάνουν στη νίκη με 85-64.

Τα δεκάλεπτα: 25-6, 44-27, 64-47, 85-64

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Τζέιμς 4, Φελντέιν 6 (2), Γκιστ 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Ρίβερς 12 (2), Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 2, Παππάς 5 (1), Γκάμπριελ 5 (1), Μπουρούσης 20, Καλάθης 14 (2)

Λαύριο DHI (Χρήστος Σερέλης): Χάμιλτον 6, Πάντερ 12 (2), Έβανς 12, Γκρέι 6 (2), Στεφανίδης, Αθανασούλας 5 (1), Περράκης 6 (2), Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης, Νίξον 6 (2), Γιαννακόπουλος 3 (1)