Παναθηναϊκός Superfoods-ΑΕΚ 81-72

Το 2-1 στις νίκες στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας 81-72 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ως γηπεδούχος. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Νικ Καλάθης με 26 πόντους, ενώ ο Κέι Σι Ρίβερς προσέθεσε ακόμη 19.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 12-2 (3’), με την ΑΕΚ να μειώνει σε 14-8 στο 5’ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-12. Στο 14’ οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 22-19, ενώ στο 19’ πέτυχαν να προσπεράσουν για πρώτη φορά με 29-28. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (32-31), όμως και πάλι η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και στο 24’ προηγήθηκε με 43-38!

Στο 27’ οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με εφτά πόντους διαφορά (42-49), ωστόσο το «τριφύλλι» ανέβασε… στροφές και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ευρισκόμενο σε απόσταση… βολής (51-52). Μάλιστα στο 32’ προσπέρασε με 56-54, ενώ στο 34’ η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 60-59. Ως εκεί όμως καθώς η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ «απάντησε» με ένα σερί 7-0 για το 66-60 του 35’, πριν το τελικό 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-31, 51-52, 81-72

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 1, Μπουρούσης 8, Σίνγκλετον 8, Καλάθης 26 (3), Ρίβερς 19 (2), Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς 11 (1), Γκιστ 3, Γκάμπριελ

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 3 (1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 13 (3), Μακ Γκραθ 3 (1), Ελόνου 5, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 6, Σάκοτα 7 (1)