ΑΕΚ- Παναθηναϊκός Superfoods 67-105

Την πρόκρισή του στους τελικούς του πρωταθλήματος της Basket League εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός Superfoods με 3-1 νίκες επί της ΑΕΚ, της οποίας επικράτησε με 105-67 στο τέταρτο ματς της ημιτελικής σειράς στο ΟΑΚΑ ως τυπικά φιλοξενούμενος. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Νικ Καλάθης με 17 πόντους ενώ τον ακολούθησαν ο Κρις Σίνγκλετον με 16 και ο Γιάννης Μπουρούσης με 15.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 15-1, ενώ στο 7’ το σκορ ήταν 18-3 με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 25-11. Στο 12’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 32-13, όμως η ΑΕΚ μείωσε σε 34-21 στο 15’, ωστόσο και πάλι το «τριφύλλι» βρήκε τον τρόπο να… απομακρυνθεί με 49-28 στο 19’, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 49-29.

Στο 22’ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στο +22 (33-55), ενώ στο 26’ «εκτοξεύστηκε στο +27 (40-67) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 73-47.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει με 94-59 στο 36’ και τον αγώνα να ολοκληρώνεται με 105-67 χαρίζοντας στον Παναθηναϊκό Superfoods την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 29-49, 47-73, 67-105

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 16 (2), Λαρεντζάκης 4, Νιούλεϊ, Μαυροειδής 10, Μαυροκεφαλίδης 14, Μακ Γκραθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 5, Χαριτόπουλος, Ντίξον 8, Σάκοτα 2

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 4, Μπουρούσης 15 (1), Καλάθης 17 (2), Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 14 (2), Μποχωρίδης, Παππάς 5 (1), Γκιστ 8, Λούντζης 5 (1), Γκάμπριελ 8 (2)