Παναθηναϊκός Superfoods-Ούνικς Καζάν 63-65

Φιλική ήττα με 65-63 από την Ούνικς Καζάν στο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods στο πλαίσιο της προετοιμασίας του εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Πρώτος σκόρερ των "πράσινων" ήταν ο Μάρκους Ντένμον με 14 πόντους, ενώ ο Κέι Σι Ρίβερς προσέθεσε ακόμη 12. Σημειώνεται πως δεν αγωνίστηκαν ο τραυματίας Λούκας Λεκαβίτσιους καθώς και οι Έλληνες διεθνείς (Καλάθης, Παππάς και Αντετοκούνμπο), οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει ειδική άδεια μέχρι τη Δευτέρα (18/9).

Η ρωσική ομάδα μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα μπροστά στο σκορ με 16-10, με το "τριφύλλι" να ισοφαρίζει σε 16-16 στο 11' και την Ούνικς να ξεφεύγει με 26-16 στο 14'. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ (34-34), ενώ στο 28’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 47-41, πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου με 47-45.Στο 36’ το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε… αέρα οκτώ πόντων (51-59) και τελικά έφτασε στη νίκη με 65-63.

Την Κυριακή (17/9, 19.00) οι "πράσινοι" θα δώσουν το δεύτερο φιλικό τους στο ΟΑΚΑ αντιμετωπίζοντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 34-34, 45-47, 63-65

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 12(2), Μποχωρίδης 3, Ντένμον 14(2), Γκιστ 3, Βουγιούκας 5, Καλαϊτζάκης, Γκάμπριελ, Όγκαστ 11, Λοτζέσκι 8(2), Μήτογλου 3

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Ετζίμ 10, Πονκρασόφ 5, Κολόμ 14, Σουκοβίτσοφ 1, Σμιθ 2, Τακούσκιν 8, Καϊμακόγλου 8, Λόκετ 7, Κοσκέεφ 4, Σεργκέεφ, Άντουσιτς, Κολεσνίκοφ 6