Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Superfoods 68-71

Όπως τελείωσε την περσινή σεζόν ετσι ξεκίνησε τη φετινή ο Παναθηναϊκός Superfoods, δηλαδή με νίκη επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ. Οι "πράσινοι" επικράτησαν 71-68 των "ερυθρόλευκων" στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket League έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Νικ Καλάθη με 14 πόντους και τους Κει Σι Ρίβερς και Τζέιμς Γκιστ να τον ακολουθούν με 13.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2' προηγήθηκε με 7-2. Ο Ολυμπιακός αντεπιτεθηκε και στο 4' προσπέρασε με 11-7, ενώ στο 7' οι "πράσινοι" πήραν εκ νέου το προβάδισμα (11-13), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-15 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 15' η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προσπέρασε με 27-26, όμως στο 17' ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 33-29 και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ του 40-36.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε το προβάδισμα στο 23' (41-43) και με 51-47 στο 28'. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους "ερυθρόλευκους" μπροστά στο σκορ με 54-52.

Στο 32' ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 61-52 και στο 37' οι "πράσινοι" μείωσαν σε 66-64. Ο Παναθηναϊκός Superfoods προσπέρασε με 67-66 στο 38' και πήρε τη νίκη με 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακ Λιν 18, Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς 2, Τιλί, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τόμπσον 13 (1)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκιστ 13, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14, Αντετοκούνμπο 5 (1)