Παναθηναϊκός Superfoods-ΠΑΟΚ 89-74

Το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός Superfoods που επιβλήθηκε άνετα (89-74) το ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ το απόγευμα της Κυριακής (15/10). Ο Μάρκους Ντένμον ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων» με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ματ Λοτζέσκι με 14.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 12-4, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 14-13 στο 7’ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 19-19. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 14’ να πάρουν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (23-24), ωστόσο οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν και στο 16’ προσπέρασαν με 31-26. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό Superfoods προηγούμενο με 43-39, ενώ στο 25’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (56-45). Η βελτίωση της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ συνεχίστηκε όπως και η ανοδική τάση της διαφοράς, που στο 28’ έφτασε στο +19 (66-47). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους «πράσινους» στο +22 (72-50), δίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 17 (5), Βουγιούκας 11, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 11, Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 5 (1), Παππάς 5, Γκιστ 5, Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6 (2)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 22 (2), Κλάασεν 3, Μαργαρίτης 4, Κατσίβελης 15 (1), Τζόουνς 11 (2), Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 11, Καρράς, Τσόχλας 1, Καραμανώλης, Τρίτς 7 (2)