Μπαρτσελόνα Lassa-Παναθηναϊκός Superfoods 98-71

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Euroleague ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς γνώρισε βαριά ήττα με 98-71 από τη Μπαρτσελόνα Lassa στη Βαρκελώνη. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νίκος Παππάς με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 14.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 6-0, με τη Μπαρτσελόνα Lassa να απαντά και να προσπερνά με 17-12 στο 7’, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 24-20. Οι «πράσινοι» σκόραραν τους πρώτους τους πόντους στο 14’ και μείωσαν σε 29-22, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-35.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 23’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 51-35, τρέχοντας ένα σερί 11-0. Στο 29’ το «τριφύλλι» κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (63-54) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 65-54. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Μπαρτσελόνα Lassa ξέφυγε με 70-54 (32’), ενώ στο 35’ η διαφορά έφτασε στην ανώτατη ως τότε τιμή της, το +21 (77-56). Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν εύκολα στη νίκη με 98-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 40-35, 65-54, 98-71

Μπαρτσελόνα Lassa: (Αλόνσο): Σεραφέν 24, Ρίμπας 11 (3), Γκαρσία 5 (1), Πρέσεϊ 9, Ερτέλ 10, Βεζένκοφ, Οριόλα 10 (1), Κόπονεν 5 (1), Τόμιτς 2, Μοερμάν 16 (2).

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7, Ρίβερς 10 (1), Παππάς 20 (1), Ντένμον 1, Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 14, Αντετοκούνμπο 2.